008B Is Used For Reception Occasions And Has The Function Of
Two-Way Communication
008B has transmitter and receiver, the audio guide device uses the transmitter to speak, and the tourists wear the
receiver to listen. 008B has an audio transmission channel, so the
tour guide does not need to be very loud when speaking with a
group, as long as the volume is the same as the usual speech
volume, it can be clearly heard by tourists through the channel,
and tourists can also adjust the size according to their listening
habits.
Audio guide device 008B Specification:
| Name | Value |
| Working frequency: | 746-823MHz,Broadband,the sound quality is better; |
| Channel quantity: | 23CH; |
| Channel spacing: | 250KHz; |
| Transmitter power: | 15dBm; |
| Receiving sensitivity: | -110dBm(typical); |
| Working voltage: | 3.0-5.0VDC,recycle polymer lithium battery; |
| Input: | Input(Transmitter):3.5mm microphone; |
| Output: | Output(receiver):3.5mm headphone; |
| Separation factor: | 70dB(typical); |
| Frequency offset: | <3k; |
| Distortion factor: | <1%; |
| Oscillation frequency: | +/-2ppm; |
| Working current: | Transmitter:≤80mA; Receiver:≤50mA; |
| Working distance: | >=250m; |
| Working temperature: | -20℃—+70℃; |
| Dimensions: | 86*60mm*19mm; |
| Weight: | Transmitter:100g(include battery); Receiver:100g(include battery); |
008B Audio guide device feature :
1) Adopts wireless frequencies used in all countries of the world;
2) Adopts advanced modulation methods, with strong
anti-interference ability;
3) Multiple channels with memory;
4) Digital wireless simultaneous interpretation system in multiple
languages;
5) Supports self-service manual frequency matching, one-button
shutdown, and volume adjustment;
6) Compatible with all current audio format inputs;
7) 008B supports multi-party intercom (tourists can ask questions
and interact with the guide in the channel)
Audio guide device 008B application
There are times when easily initiated, two-way audio guide device
communication is essential during a plant visit. Some of the
scenarios for these collaborative group activities include:
- Staff meetings conducted on plant tour or manufacturing floor
- New-hire orientation and on-boarding for employee groups
- Interactive Executive and BOD Walk-Throughs
- In-house training in processes and procedures
- On-site safety training meetings
- Inspection and evaluation tours
Audio guide device 008B recommened accessories
Microphone wih headphone
Charger (1 for 10)
Packing and shipping
Packing
Packaging Details: Standard export packing. One unit with one
independent box.
Shipping
DHL/FedEx/UPS/EMS: 3-7 workdays
Our service :
Customized Logo
Free logo printing will be offered if order quantity is above 300pcs.
Our Warranty
Lifetime warranty for all Transmitter & Receiver.
Spare Parts
A proportion of spare parts will be shipped along with formal
orders
FAQ
Q1: How many receivers can be used with a transmitter?
A1: Number of connected receivers no limited
Q2: What are the frequencies in which they work?
A2: Usually is 796-821 , others can be customize .
Q3: What is your range for such tour guide system/interpretation
system?
A3: Up to 200 meters.
Q4: How many channels for this tour guide system?
A4: 150 channels
Q5: How many tour groups/teams can use in one tour place?
A5: It depends on the number of channels – the more channels there
are ,
the more different number of groups can work in the same time.
Q6: How about your warranty?
A6: lifetime
Q7: How about your production time?
A7: 3-5 working days for orders below 300 pcs.
5-8 working days for orders below 1000 pcs.
Q8: How about your charge time?
A8: It takes about 2~3 hours to be fully charged.