Unique Two-Way Radio Avoid One-Way Explain The Poor Interaction
The 008B wireless team explanation system can still provide good
listening sound in a noisy environment, so that the explanation
does not affect others, nor is it affected by any noise. The 008B
wireless team explains the system's unique anti-interference
circuit, automatically avoid interference, meet the needs of large
conference halls, museums, travel agencies, schools, factories and
other teams.
008B Specification:
| Name | Value |
| Working frequency: | 746-823MHz,Broadband,the sound quality is better; |
| Channel quantity: | 23CH; |
| Channel spacing: | 250KHz; |
| Transmitter power: | 15dBm; |
| Receiving sensitivity: | -110dBm(typical); |
| Working voltage: | 3.0-5.0VDC,recycle polymer lithium battery; |
| Input: | Input(Transmitter):3.5mm microphone; |
| Output: | Output(receiver):3.5mm headphone; |
| Separation factor: | 70dB(typical); |
| Frequency offset: | <3k; |
| Distortion factor: | <1%; |
| Oscillation frequency: | +/-2ppm; |
| Working current: | Transmitter:≤80mA; Receiver:≤50mA; |
| Working distance: | >=250m; |
| Working temperature: | -20℃—+70℃; |
| Dimensions: | 86*60mm*19mm; |
| Weight: | Transmitter:110g(include battery); Receiver:95g(include battery); |
008B product feature:
1. Unique two-way radio: avoid one-way explain the poor
interaction;
2. Far transmission distance:open field >= 300 m;
3. The through wall effect is good: through concrete wall,brick
wall penetration effect;
4. The transmission effect to international level,the leading
domestic:Using core technology sound processing,perennial export
Europe and the United States and other countries!
Application:
There are times when easily initiated, two-way tour guide
communication is essential during a plant visit. Some of the
scenarios for these collaborative group activities include:
- Staff meetings conducted on plant tour or manufacturing floor
- New-hire orientation and on-boarding for employee groups
- Interactive Executive and BOD Walk-Throughs
- In-house training in processes and procedures
- On-site safety training meetings
- Inspection and evaluation tours
Recommended Accessories:
Microphone wih headphone
Charger (1 for 10)
Packaging & Shipping:
Packing
Packaging Details: Standard export packing. One unit with one
independent box.
Shipping
DHL/FedEx/UPS/EMS: 3-7 workdays
Our Service:
Customized Logo
Free logo printing will be offered if order quantity is above 300pcs.
Our Warranty
2 Years warranty for all Transmitter & Receiver.
Spare Parts
A proportion of spare parts will be shipped along with formal
orders