Industrial 8-Port 10 100 1000BASE-T PoE To 2-Port 1000BASE-SFP
Fiber 250m PoE Switch
8-Port 250m PoE Switch Advantages
►Transmission distance 250m, it can be flexible installation for
wireless AP and surveillance project
►It will give the speed of 10Mbps at 250meter when connect IP
cameras
►8 10/100/1000Base-TX + 2 1000Base-FX
►Supports IEEE 802.3at PoE+ (30W per port)
►9K Bytes Jumbo Frame
►Redundant Power Inputs
Unmanaged Network Switch Technical Indexes
| Power | Power Supply | Industrial Power Adaptor |
| Voltage range | DC48V~57V |
| Consumption | <5W , PoE output < 240W |
| Ethernet | Ethernet Port | 1~8 ports: default mode: 10/100/1000BASE-TX; CCTV mode:10BASE-T; SFP:1000BASE-X |
| Transmission Distance | Downlink port: default mode: 0~100m; CCTV mode - Cat6: 220m, Cat7: 250m SFP: depends on SFP module performance |
| Cable | Cat6/7 network cable |
| PoE Protocol | IEEE802.3af/at protocol |
| PoE Power Supply | End-span |
| Working Environment | Working Temperature | -40℃~75℃ |
| Storage Temperature | -40℃~85℃ |
| Mechanical | Dimension (LxWxH) | 139mm×109mm×50mm |
| Out Shell | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 0.6kg |
Power/Distance 54V | Distance | 100m | 150m | 200m | 250m |
| Power | 26W | 24W | 23W | 20W |
Din Rail 8-port PoE To 2-port SFP Fiber Ethernet Switch Overview
LNK-GYT208GP-SFP Series is 250m Industrial PoE Switch with 8 ports
10/100/1000Base-TX and 2 port 1000Base-SFP. The Switch provides 8
ports PoE+ function for kinds of Powered Devices to receive power
as well as data over the RJ-45 cable. The 1000Base-SFP supports 1
or 2 core Single-mode or Multi-mode fiber.
Copper to Fiber 802.3at PoE Switch Ordering Information
| Model | Description |
| LNK-GYT208GP-SFP | 8-Port 10/100/1000Base-T PoE(up to 250m) + 2-Port 1000Base-X SFP
Ethernet Switch |
| SFP Options | ► SFP option. Please select your SFP on our SFP Options Page
(Industrial SFP). |
| ► SFP module is to be purchased separately. |
| Mounting Options | ► Default DIN-Rail Bracket installed, Wall Mount Bracket is
included. |
| Power Options | ►240W/5A 48VDC DIN-Rail Power Supply. Open Wire for Terminal Block. |
| ► Power Supply is to be purchased separately. |